Presidenti i SHBA-ve për një zgjidhje që do të çojë në njohjen reciproke të Serbisë dhe Kosovës

Lajme

Administrata e re e SHBA, mbështetë plotësisht dialogun e Brukselit midis Serbisë dhe Kosovës, qëllimi i së cilës është një marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin, thanë zyrtarë nga Departamenti i Shtetit i SH.B.A.-së.

Ata theksuan se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të mbështesin Serbinë dhe Kosovën në negociatat për një zgjidhje gjithëpërfshirëse.

“Siç tha Presidenti Biden, një zgjidhje gjithëpërfshirëse që do të çojë në njohjen reciproke, ruajtjen e sovranitetit dhe integritetit territorial të të dy vendeve dhe forcimin e institucioneve të tyre demokratike është thelbësore për përparimin e Serbisë dhe Kosovës. Ajo do të përmirësonte sigurinë dhe prosperitetin e të dy vendet. aspiratat për anëtarësim në Bashkimin Evropian dhe institucione të tjera shumëpalëshe dhe mbështetën qëllimin e qëndrueshëm të të gjithë Evropës”, tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit në një deklaratë me shkrim.

Sipas RFE, këto pretendime konfirmojnë se gjatë mandatit të administratës së re në Uashington, do të ketë një koordinim më të madh me Brukselin në përpjekjet për të arritur një marrëveshje midis Beogradit dhe Prishtinës, gjë që nuk ishte rasti me administratën e mëparshme, të udhëhequr nga ish-Presidenti Donald Trump.

Marrëdhënia midis Serbisë dhe Kosovës, me përpjekjet e bashkësisë ndërkombëtare, ishte më parë në dy shina.

Që kur ish i dërguari i SHBA Richard Grenel mori detyrën në tetor 2019 për të ndihmuar në arritjen e një marrëveshje, zyrtarët evropianë kanë theksuar vazhdimisht se nuk ka asnjë bashkëpunim transatlantik në përpjekjet përreth Serbisë dhe Kosovës.

Përfaqësuesi Special i BE për Dialog Miroslav Lajcak ka pranuar në mënyrë të përsëritur se nuk ka asnjë komunikim me ekipin e Grenel dhe Sekretari Evropian i Shtetit për Punët e Jashtme Stefano Sannino tha në fillim të kësaj jave se marrëdhëniet me administratën Trump ishin “të polarizuara” dhe një perspektivë pozitive me të riun Administrata amerikane.

Dhe takimi që çoi në marrëveshjen ekonomike që palët arritën në 4 shtator 2020 në kryeqytetin amerikan, u organizua pa u konsultuar me palën evropiane.

Zyrtarët amerikanë i kujtuan rel, se Sekretari i Shtetit Amerikan Anthony Blinken, gjatë një seance dëgjimore në Komisionin e Senatit të Marrëdhënieve me Jashtë në 19 Janar, mirëpriti përpjekjet e administratës së mëparshme në dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe se ai deklaroi se janë gjëra që mund të bëjmë për të ndihmuar përparimin e Kosovës dhe gjithashtu shpresojmë – që do ta çojnë Serbinë përpara”.

Gjatë ndërmjetësimit të Grenel, Serbia dhe Kosova nënshkruan disa “letra qëllimi” që ishin kryesisht të një natyre ekonomike dhe kishin të bënin me lidhjet tokësore dhe ajrore.

BE, e cila ka ndihmuar dialogun mbi normalizimin e marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës për gati dhjetë vjet, u informua kryesisht për këto marrëveshje përmes mediave./meKryeministrin.info/

The post Presidenti i SHBA-ve për një zgjidhje që do të çojë në njohjen reciproke të Serbisë dhe Kosovës appeared first on meKryeministrin.info.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

code