Gjermania shtrëngon rregullat e udhëtimit për udhëtarët ndërkombëtarë

Lajme

Gjermania të premten u shtrëngua për të forcuar rregullat e udhëtimit, duke kërkuar që udhëtarët e pavaksinuar nga SHBA, Turqia dhe Izraeli të karantinohen në shtëpi për pesë ditë.

Agjencia e kontrollit të sëmundjeve të vendit, Instituti Robert Koch, ka zgjeruar listën e “zonave me rrezik të lartë” mes shqetësimeve mbi rritjen e shpejtë të infeksioneve koronavirus, të nxitur kryesisht nga varianti Delta.

Duke filluar nga e diela, udhëtarëve nga SHBA dhe Izraeli të cilët nuk janë të vaksinuar ose të shëruar kohët e fundit nga COVID-19 do t’u kërkohet të karantinohen pas hyrjes së tyre në Gjermani.

Për udhëtarët nga Turqia, një destinacion i popullarizuar turistik për gjermanët, rregullat e reja të udhëtimit do të hyjnë në fuqi të martën.

Ata që mund të paraqesin një dëshmi të vaksinimit ose shërimit do të përjashtohen nga karantina e detyrueshme. Ata do të duhet vetëm të përfundojnë një regjistrim dixhital të hyrjes.

Udhëtarëve të pavaksinuar do t’u kërkohet të izolohen në shtëpi për pesë ditë, dhe kërkesa për karantinë do të përfundojë nëse rezultojnë negativë në ditën e pestë. Përndryshe, karantina e detyrueshme do të vazhdojë edhe për pesë ditë të tjera.

Gjermania filloi të forcojë rregullat e udhëtimit muajin e kaluar, pas një rritje të shpejtë të rasteve të reja të koronavirusit, të nxitur nga varianti shumë ngjitës i Delta.

Muajin e kaluar, Spanja dhe Holanda u përfshinë në listën e Gjermanisë të “zonave me rrezik të lartë”. Aktualisht lista ka më shumë se 60 vende, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, disa rajone të Francës, Portugalisë, Rusisë, Egjiptit dhe Afrikës së Jugut.

Mali i Zi, Vietnami dhe Kenia u shtuan gjithashtu në listë të Premten, pas një vlerësimi të situatës epidemiologjike nga Instituti Robert Koch.

Këtë javë Gjermania regjistroi numrin e saj më të lartë ditor të infeksioneve në tre muaj, pasi mbizotërimi i variantit Delta në vend ka arritur 98%.

Autoritetet shëndetësore gjermane raportuan 5,578 raste të reja të koronavirusit të Premten, ditën e dytë me radhë në të cilën infeksionet e reja kanë arritur shifrën 5,000.

Numri i rasteve aktive u ngjit në 42,900, nga 39,500 të enjten.

Rastet e reja janë rritur veçanërisht tek adoleshentët dhe të rinjtë, dhe gati 25% e infeksioneve ishin të lidhura me udhëtimet, sipas institutit./meKryeministrin.info/

The post Gjermania shtrëngon rregullat e udhëtimit për udhëtarët ndërkombëtarë appeared first on meKryeministrin.info.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

code