Mësimi fillon të hënën, ja vetëm sa nxënës lejohen të hyjnë në klasë

Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia ka diskutuar me përfaqësuesit e Asociacionit të Komunave të Kosovës për masat e reja anti-COVID. Vitia informoi kryetarët e Komunave me propozim për masat e reja që pritet të hyjnë në fuqi pas datës 27 shtator 2021, ku theksoi se mësimi fillon të hënën dhe nuk lejohen më tepër se […]

Vazhdo Leximin

Lehtësimi i masave: Hapen shkollat e çerdhet, lejohet shërbimi në gastronomi në 50% të hapësirave të mbyllura

Qeveria e Kosovës pritet të merr vendim për masa të reja antiCOVID, të cilat sipas rekomandimeve të IKSHPK-së do të lirohen. Telegrafi ka siguruar një pjesë të masave, ku sipas rekomandimeve të IKSHPK-së pritet që shkollat dhe çerdhet të hapen nga data 27 shtator. Po ashtu, pritet të lehtësohen edhe masat në sektorin e gastronomisë. […]

Vazhdo Leximin

Në Klinikën e Pulmologjisë të QKUK-së, s’ka më pacientë të prekur me COVID -19

Derisa numri i përgjithshëm i të infektuarve me COVID-19 në ditët e fundit pati rënie, nga Klinika Pulmologjike e QKUK-së kanë bërë të ditur se nuk ka asnjë pacientë të prekur me koronavirus. Tutje është theksuar se pas përmirësimit të gjendjes shëndetësore, disa pacientë janë liruar për në shtëpi, ndërsa disa të tjerë janë transferuar […]

Vazhdo Leximin

Dardan Krivaqës i vazhdohet paraburgimi edhe për dy muaj

Gjykata Themelore e Ferizajt ia ka vazhduar paraburgimin edhe për dy muaj Dardan Krivaqës dhe Arbër Sejdiut, të cilët janë të dyshuar për vrasjen e 18 vjeçares M.O. Kështu ka bërë të ditur zëdhënësja e kësaj gjykate Albënora Bekteshi – Hoti. Bekteshi-Hoti tha se të dyshuarit do të qëndrojnë në paraburgim deri më 21 nëntor. […]

Vazhdo Leximin

Shefi i UNMIK-ut bën thirrje që Kosova e Serbia të veprojnë me përgjegjësi për të shmangur tensionet

Përfaqësuesi Special i Sekretarit të Përgjithshëm (PSSP) dhe shefi i UNMIK-ut, Zahir Tanin, u ka bërë thirrje Kosovës e Serbisë që të ulin tensionet dhe të demonstrojnë udhëheqësi të përgjegjshme. Tanin ka thënë se veprimet e njëanshme bartin rrezikun e përshkallëzimit dhe se duhet të shmangen në interesin e paqes, sigurisë dhe sigurisë së popullsive. […]

Vazhdo Leximin

Njoftim me rëndësi për kosovarët e pavaksinuar në Gjermani

Gjermania nuk do të pagujë më për kompensim të punëtorëve të pavaksinuar, të cilët detyrohen t’i nënshtrohen masës së karantinës, pasi është e padrejtë që t’iu kërkohet taksapaguesvë një gjë e tillë për personat që refuzojnë të imunizohen, ka thënë Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn të mërkurën. Rregullat, të cilat do të nisin së […]

Vazhdo Leximin

S’ka kuorum, dështon mbledhja e Kryesisë së Kuvendit

Pas dështimit të mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit për mungesë të kuorumi, shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri tha se fatkeqësisht mbledhja nuk u mbajt pasi nuk pati anëtarët të mjaftueshëm për të nis punën. Ai tha se nuk ka logjikë që për shkak të fushatës zgjedhore të penalizohet Kuvendi dhe Qeveria. “Ne […]

Vazhdo Leximin

Kjo pjesë e Kosovës mbulohet nga bora, këto janë pamjet nga atje

Në disa vise kodrinoro-malore të vendit tashmë kanë filluar edhe reshje të bores. Pas Bajgorës, bora ka mbuluar edhe Rugovën. Fotografi nga bora e parë atje janë publikuar edhe në media. Ndryshe, sot gjatë ditës pritet të ketë mot pjesërisht të vranët, derisa prej të premtes dhe përgjatë fundajës do të ketë kthjellime dhe pritet […]

Vazhdo Leximin

Rohde ka një thirrje për kosovarët

Ambasadori i Gjermanisë ka disa pyetje dhe një thirrje për kosovarët. Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Joern Rohde, i është bashkuar fushatës së Ministrisë së Shëndetësisë për vaksinim kundër COVID-19. Kjo është bërë e ditur përmes një video të publikuar nga Ministria e Shëndetësisë, në faqen zyrtare në Facebook. Në këtë video, ambasadori gjerman u […]

Vazhdo Leximin

Bie borë edhe në Rugovë, pamje prej atje

Bora mbulon edhe Rugovën, pamje prej atje. Në disa vise kodrinoro-malore të vendit tashmë kanë filluar edhe reshje të bores, raporton Express. Pas Bajgorës, bora ka mbuluar edhe Rugovën. Fotografi nga bora e parë atje janë publikuar edhe në media. Ndryshe, sot gjatë ditës pritet të ketë mot pjesërisht të vranët, derisa prej të premtes […]

Vazhdo Leximin