Arrestohet një person në Prishtinë, kërkohej për veprën tentim vrasje

Një person është arrestuar në Prishtinë. Drejtoria Rajonale e Policisë Prishtinë, ka ndërmarrë të gjitha masat e nevojshme policore për të siguruar rendin dhe qetësinë publike në rajonin e Prishtinës, dhe kjo duke punuar me vendosmëri dhe përkushtim për kapjen e personave që dyshohen të jenë të implikuar në veprimtari kriminale, dokumentimin ligjor të veprimeve […]

Vazhdo Leximin

Xhandarmëria serbe vazhdon të vëzhgojë situatën në Bërnjak

Situata në veri vazhdon të jetë nën vëzhgim. Xhandarmëria serbe janë parë sot teksa vëzhgojnë situatën në Bërnjak, pas vendosjes së reciprocitetit me targa nga ana e institucioneve të Kosovës. Në një video shihen se dy pjesëtarë të xhandarmerisë serbe shihen derisa vëzhgojnë me dylbi nga territori i Serbisë. Përndryshe, me marrëveshje të Brukselit, në […]

Vazhdo Leximin

Ish-drejtori i policisë tregon se kush mund të urdhërojë heqjen e barrikadave në veri

Ende nuk dihet se kur do të hiqen barrikadat në veri. Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, ka vlerësuar se vendosja e barrikadave ne zonat e banuara me serbë, është e kundërligjshme. Megjithatë për largimin e këtyre ndalesave, policia e Kosovës, sipas tij pret urdhër vetëm nga drejtori i përgjithshëm i këtij institucioni. ”Me […]

Vazhdo Leximin

Krasniqi flet nga Skenderaj: PDK nuk thyhet, Nura do ta udhëheqë Skenderajn bashkë me qytetarët pa dallim

Memli Krasniqi, ka qëndruar sot në vizitë në Skenderaj. Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka qëndruar sot në Skenderaj, ku ka thënë se PDK ka qenë dhe është e lidhur me qytetarët e kësaj komune në një bosht identitar e politik që s’mund të thyhet asnjëherë as nga brenda e as nga […]

Vazhdo Leximin

S”ka provokime nga serbët, situatë e qetë në Jarinje

Situatë e qetë po mbizotëron në veri momentalisht. Momentalisht në pikën kufitare në Jarinje është situatë e qetë. Ekipi i Indeksonline po qëndron atje dhe në këto momente nuk raportohet për ndonjë incident apo provokim nga ana e serbëve. Që nga dita e hënë Forcat e Njësisë Speciale të Kosovës po qëndrojnë në veri, në […]

Vazhdo Leximin

Osmani dhe Gërvalla takohen me Clintonin

Vjosa Osmani dhe Donika Gërvalla, janë takuar me Bill Clintonin. Gjatë qëndrimit në Shtetet e Bashkuara, sot në zyrën e tij në New York, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, së bashku me ministren e jashtme Donika Gërvalla – Schwarc, është takuar me mikun e madh të shqiptarve Presidentin Bill Clinton. Në këtë takim sipas fotografive […]

Vazhdo Leximin

Keni bërë plane? Kështu do të jetë moti dy ditët e ardhshme

Parashikimi i motit për dy ditët e ardhshme. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se në dy ditët e ardhshme në Kosovë do të mbajë mot me diell dhe vranësira. Sipas IHMK-së, temperaturat minimale do të lëvizin në mes të 3-7 gradë celsius, teksa ato maksimale në mes të 21-25 gradë. “Do të mbajë mot […]

Vazhdo Leximin

I ngarkuari me punë në Ambasadën e SHBA-së takon Kurtin: Hapat e menjëhershëm për shtensionim të situatës janë të nevojshëm

I ngarkuari me punë në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Nicholas Giacobbe, ka njoftuar se ka takuar sot kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, me të cilin kanë diskutuar rreth situatës së fundit të krijuar në veri të Kosovës pas vendosjes së reciprocitetit për targat. Giacobbe ka thënë se në këtë takim […]

Vazhdo Leximin

Besnik Bislimi nesër do të raportojë para Komisionit për Integrime Evropiane në Kuvendin e Kosovës

Zëvendëskryeministri Bislimi nesër do të raportojë para Komisionit për Integrime Evropiane në Kuvendin e Kosovës. Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, nesër do të dalë në raportim, para Komisionit për Integrime Evropiane në Kuvendin e Kosovës. Raportimi i Bislimit pritet të nis nga ora 9 e mëngjesit, derisa para të pranishmëve, ai do të prezantojë “Programin […]

Vazhdo Leximin