Kthimi i dy autobusëve me pelegrinë në Jarinje: Serbët flasin për atë çfarë ndodhi në pikën kufitare

Policia e Kosovës ka kthyer mrapsht dy autobusë me pelegrinë dhe alpinistë në Jarinjë Portali serb, Kossev, raporton se sipas një dokumenti që i është lëshuar grupit të vizitorëve, thuhet se autobusi është me 83 pasagjerë dhe arsyeja e ndalimit për të hyrë në Kosovë është se asnjë kërkesë për vizitë të organizuar nuk është […]

Vazhdo Leximin

Liderët opozitarë nuk i përgjigjen ftesës së Osmanit për pjesëmarrje në manifestimin në Poklek

Liderët opozitarë nuk i përgjigjen ftesës së Osmanit për pjesëmarrje në manifestimin në Poklek. Këtë të shtunë në Poklek të Drenasit janë nderuar të rënët e këtij fshati. Në këtë ngjarje që është mbajtur në Ditën e Çlirimit të Kosovës, pjesëmarrës kanë qenë tre krerët më të lartë shtetërorë: Presidentja Vjosa Osmani, Kryeministri Albin Kurti […]

Vazhdo Leximin

Gjatë 24 orëve të fundit, 3 mijë e 480 qytetarë morën vaksinën anti-Covid

3 mijë e 480 qytetarë u vaksinuan gjatë 24 orëve të fundit. Deri përballja me virusin COVID-19 është duke vazhduar, numri i rasteve aktive është mjaftë në rënie prej disa javëve. Kësisoj nga Ministria e Shëndetësisë së fundi u bë e ditur se tani për tani janë gjithsej 531 raste aktive.Por në 24 orëshin e […]

Vazhdo Leximin

Tahiri – Kurtit : Çdo marrëveshje që kam nënshkruar në Bruksel ka qenë në përputhje me Kushtetutën dhe Ligjin

Edita Tahiri thotë se çdo marrëveshje që ka nënshkruar në Bruksel ka qenë në përputhje me Kushtetutën dhe Ligjin. Në prag të takimit me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq, kryeministri Albin Kurti i bëri një analizë procesit të dialogut. Për gjetjet e analizës ai raportoi edhe në Kuvendin e Kosovës. Duke përmendur disa nga marrëveshjet që […]

Vazhdo Leximin

Policia e gjobitë me 150 euro veturën zyrtare pasi tejkaloi në vijë të plotë

Tejkaloi në vijë të plotë, policia e gjobitë me 150 euro veturën zyrtare. Policia e Kosovës ka njoftuar se sot ka pranuar informacione për një veturë me targa zyrtare që ka bërë kundërvajtje në komunikacion. Policia bën të ditur se vozitësi është identifikuar dhe i është shqiptuar dënimi 150 euro. “Policia e Kosovës në Rajonin […]

Vazhdo Leximin

Drecun thotë se Kosova po synon të bëjë ushtri me kapacitet prej 180 mijë njerëz

Drecun i skandalizuar shfrenon imagjinatën propaganduese: Kosova po synon të bëjë ushtri me kapacitet prej 180 mijë njerëz Kryetari i të ashtuquajturit ‘Komision të Asamblesë për Kosovë e Metohi’, Milovan Drecun, thotë se procesi i transformimit të Forcave të Sigurisë së Kosovës në ushtri duhet të mos lejohet nga NATO, shkruajnë mediet serbe. Ai tha […]

Vazhdo Leximin

Statistika se cilat shkolla i preferojnë nxënësit, gjimnazet apo ato profesionale

Mbi 70 mijë nxënës në shkollat e mesme të Kosovës, gjimnazet më të preferuara nga vajzat. Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar “Statistikat e Arsimit, 2020/2021”, ku sipas të dhënave në shkollat e mesme të Kosovës vijojnë mësimin 70 mijë e 742 nxënës, prej të cilëve mbi 37 mijë janë në shkolla profesionale, ndërkaq […]

Vazhdo Leximin

Serbët që nuk u lejuan të hynin në Kosovë këndonin këngë nacionaliste

Serbët që s’u lejuan të hyjnë në Kosovë, nga halli këndonin këngë nacionaliste. Një grup prej 39 pelegrinësh serbë, të cilët ia mësynë rrugës për Kosovë që të qëndronin në vend për 12 dhe 13 qershor, u ndalën në Jarinje për shkak se nuk morën leje nga MPJD’ja. E nga halli, ata filluan të këndonin […]

Vazhdo Leximin

Shikoni se çfarë i ka bërë Remzia mbesës së saj

Ja çfarë i bën Remzia mbesës së saj. Remzia për herë të parë ka fituar epitetin e emrit gjyshe. Ajo këtë ndjesi po e përjeton në mënyrën më të mirë, duke shfaqur lumturinë që ka pranë saj, shkruan “Kosovarja”. Pasi që qëndron aktive në mënyra të shumta, gjithmonë merr vëmendje duke kaluar në lajm. Në […]

Vazhdo Leximin

Mbi 60 punonjës shëndetësorë humbën jetën nga COVID-19 në Kosovë

Mbi 60 punonjës shëndetësorë humbën jetën nga COVID-19 në Kosovë, familjet e tyre pa përkujdesje nga shteti. Rreth 60 punonjës shëndetësorë, prej tyre 18 mjekë, kanë humbur jetën gjatë luftës me pandeminë COVID-19 në Kosovë. Ata humbën betejën me sëmundjen derisa ishin në krye të detyrës, por familjet e tyre nuk kanë pranuar ndonjë ndihmë […]

Vazhdo Leximin